PLASTİK OYUNCAKLA BULUŞUYOR 2020-01-16 12:14:25

PLASTİK OYUNCAKLA BULUŞUYOR 

VİZE'YE PAGDER'LE TOYKOOP'UN BİRLİKTELİĞİYLE BÜYÜK BİR ENTEGRE TESİS GELİYOR 

 

Türkiye oyuncak sektörü kümelenme ile güçlenecek

Yıllık 700 milyon dolar dolayında oyuncak ithal eden Türkiye oyuncak sektörü temsilcileri, Kırklareli Vize’de gerçekleştireceği kümelenme ile yerli üretime geçecek imzaları attı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türkiye Sanayi Strateji Belgesi’nin de işaret ettiği üzere kurulması hedeflenen Oyuncak İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’nin tamamlanması ile oyuncak üreticileri Teşvik Yasası’nın getirmiş olduğu yatırım teşviki, konum, istihdam ve kümelenmenin sağlayacağı maliyet avantajları ile sektörün ithalatını azaltırken, katma değerli üretim yapma imkanına sahip olacak.

Oyuncak sektörünü; küçük sanayi siteleri ve şehir içinden kurtarıp birçok avantajın bir arada sunulduğu bir endüstri bölgesinde toplayacak Oyuncak İhtisas Özel OSB, Kırklareli-Vize’de kurulan PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel OSB’ye komşu olacak. Plastik sektörünün dinamikleri ile bir arada üretim yapma imkanına sahip olacak oyuncak üreticilerini temsilen TOY-KOOP, Asrey İnşaat, PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi (PAOSB) ve Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ile protokol imzaladı.

Oyuncakçılara ucuz üretim imkânı

Oyuncak İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili bilgi veren Asrey İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Fidan Aslan Eroğlu, “Oyuncakçılar Kooperatifi (TOY-KOOP) Başkanı Ender Mıcık ile Asrey İnşaat’ın Kırklareli Vize’de Oyuncak İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönündeki iş birliğinin heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Asrey İnşaat olarak Vize’de özel organize sanayi bölgesi kurulması konusunda öncü bir rol izledik ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. 2012 yılında Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ile yapılan protokol ile 650 bin metrekarelik alanda PAGDER ASLAN Plastikçiler ihtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması yönünde ilk adım atıldı. Özel sektör ve sivil toplum örgütü ilk kez böylesine bir iş birliğine gitti. Ucuz enerjiden yatırım teşvik desteklerine, İstanbul ve Avrupa’ya komşu lokasyondan taşınma kredi desteğine kadar pek çok avantajın yanı sıra modern alt yapı olanakları ve sosyal yaşam alanları ile oyuncak üreticilerimizi uzun yıllardır ihtiyaç duydukları ihtisas OSB’ye kavuşturmayı hedefliyoruz. Başlangıçta 600 bin metrekare ve büyüme alanları ile 1 milyon metrekare alan üzerinde kurulacak Türkiye’nin ilk Oyuncak İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’nin ülkemize, oyuncak sektörüne ve bölgeye hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İthalatçılar üretime başlıyor

 

Oyuncak sektörü temsilcileri adına görüşlerini paylaşan TOY-KOOP Başkanı Ender Mıcık, ithal oyuncaklara getirilen vergiler ve yüksek kur karşısındaki ithal ürün maliyetlerinin ithalatçı firmaları üretim yapmaya yönlendirdiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “İhtisaslaşmış sanayi bölgelerinin kurulması sektörlerin rekabetçi güce ulaşmasında etken olmaktadır. İhtisas bölgelere verilen teşvikler sektörlerin ve ekonominin gelişimine katkı sağlamakta olup bunun örneğini Çin'de rahatlıkla görebiliyoruz. Çin’de her bölge veya şehrin uzmanlaştığı imalat sanayileri bulunmaktadır. Rekabetçiliğin getirdiği avantajlarla firmalar sürekli yenilikler yaparak kendilerini geliştirebilmekte ve pazara yeni ürünler sunabilmektedir” dedi. Sektördeki büyük üreticilerin önemli bir kısmının

 

TOY - KOOP İLE İLETİŞİM KURUN

Kooperatifimiz ve projelerimiz hakkında detaylı bilgiler edinmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Ayrıca projelerimiz ve Kooperatifimiz ile ilgili güncel gelişmeleri takip edebilmeniz için e-bülten aboneliği başlatabilirsiniz.